حق...

   در صفین قیافه های شناخته شده و پلید بنی امیه هستند که با علی می جنگند و در نهروان قیافه های ناشناخته مقدس مآب مومن؛اما در جمل کیست؟عایشه ام المومنین است و طلحه الخیر و زبیر،نواده ی  عبدالمطلب،یعنی بزرگترین شخصیت های اسلامی.

   این مبارزه غیر قابل تحمل است،تکان دهنده است.حتی برای پیرو علی که همراه او به جنگ آمده است.یکی از سربازان علی به عنوان اعتراض به او میگوید اگر تو نصیحت کردی و آنها را به صلح دعوت نمودی و زیر بار نرفتند چه میکنی؟علی پاسخ میدهد که با آنها می جنگم.سرباز با تعجب میپرسد با ام المومنین و طلحه و زبیر می جنگی؟مگر ممکن است که این ها بر باطل باشند؟

   علی در اینجا جمله ای دارد که طه حسین میگوید در زبان بشر از وقتی که پدید آمده است،جمله ای به این عظمت بوجود نیامده است.و آن جمله اینست :

"تو حق را به مرد می سنجی یا مرد را به حق؟"

 

علی شریعتی

علی؛مکتب،وحدت،عدالت

/ 10 نظر / 30 بازدید
مجید

این نکته واقعا امروز کلید بسیاری از اتفاقات امروز است. از خواندنتان خوشحالم. با قحطی خبر بروزم [گل]

حقانی فضل

سلام اولش که وبلاگ راه انداختم یه چیزی مثل وبلاگ شما تو ذهنم بود برای همین هم اسمش رو گذاشتم بر بساط نکته دانان که از دیگران جمع کنم و بنویسم ولی خوب خیلی وفتها هم حرفهای خودم رو نوشتم موفق باشید از اظهار لطفتون ممنون

حامد عبداللّهی سفیدان

چند وقت پیش یکی از منبری های معروف کشور، یک ساعت سخنرانی کرد تا این سخن مولا را که فرموده است: «اعرف الحق ثم تعرف الاهله» را توجیه کند. می گفت خیلی جاها هم کار بر عکس است. مثال های مختلفی هم برای حرف خودش می آورد. چون می دانست اگر این حرف درست باشد کار خیلی سخت می شود.

محیا

سلام...خوبی؟از اونجایی که هیچ دسترسی بهت نداشتم ناچارا متوسل شدم به وبلاگ...آقای مشاور کارگردان فیلم تدوین شد...بد نشده اما فیلمبرداریش یه کوچولو ضعیفه..دستش تکون خورده...به محمد یه سری بزنو ببینش...حالا گوشیت چرا خاموشه؟؟؟[سوال] بابا یه خبری بده...[خداحافظ]

درویشعلی

[دست]

درویشعلی

http://mypersonallife.blogfa.com/

...

دیشب روحش اومد بخوابم...

Ali R

بیا اول حق رو بشناسیم...

رائد(پاییز سبز)

طه حسین میگوید در زبان بشر از وقتی که پدید آمده است،جمله ای به این عظمت بوجود نیامده است! الحق والانصاف که همینطوره!!!